Bára Vacková: Střední v Anglii – zážitek na celý život

Střední škola v Anglii není jen o studiu, ale především o přátelích, spoustě zážitků a změně pohledu na život. Více Vám o to poví Bára Vacková.

Odjet do Anglie bylo jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Byl to nepopsatelný zážitek, který se mi natrvalo vryl do paměti a celou mě změnil.

V Brightonu, kde jsem studovala, se pořád něco děje. Narazíte tu na spoustu subkultur, různé oficiální i soukromé akce. Lidi jsou otevření, přívětiví a vstřícní. Jen od nich moc neočekávejte, že přijdou za vámi – konverzaci musíte většinou iniciovat sami. Ale není se čeho bát. Reagují mile.

Školní systém je nastaven tak, že máte jen čtyři předměty, které si navíc sami zvolíte. Díky tomu vám zbude spousta času na různé další aktivity. Takže si angličtinu můžete zdokonalit i tím, že se budete hodně socializovat. Já narazila na spoustu kamarádů nejen ve škole, ale i mimo ni. A tak jsme v různých partičkách vyráželi po městě, na pláž, na pikniky do parku – ale i do knihovny, kde si můžete půjčit i 40 knížek najednou!

Samozřejmě jsme prozkoumávali i brightonský noční život:) Málem se mi podařilo chytnout i Foo Fighters, ale vystupovali pod jiným jménem a než jsme zjistili, že to jsou oni, lístky byly fuč. Užijí si tam i sportovci, protože hřišť a sportovních center jsou tam mraky. A stejně tak i aktivisti, protože tam neuběhne týden, aby nebyla nějaká demonstrace.

Čas v Brightonu mi pomohl dospět. Našla jsem přátele, kteří jsou mi stále velmi blízcí a udržuji s nimi kontakt. Domů jsem se vrátila jako úplně jiná osobnost. Jsem si sebou jistější, mnohem jasněji vidím, co vlastně chci. Možnost vyjet do Anglie byla šance, kterou stojí za to chytit za pačesy.