Příběh ze života: Jak může vaše budoucí studium ovlivnit kompetence zástupce agentury i zaběhlá agenturní praxe?

Student: Anna, 16 let při nástupu na školu – jde z prváku na střední

Agentura X

Šestnáctiletá Anička vždycky chtěla být o krok dál než ostatní. A právě proto, když se jí rodiče zeptali, jestli by nechtěla studovat střední školu ve Velké Británii, neváhala ani vteřinu. Vybrala si agenturu, o které bylo veřejně, především díky skvělé práci marketingového oddělení, všeobecně známo, že se s ní do zahraničí na studia jezdí. A na stránkách agentury viděla velmi zajímavou a ze svého pohledu přijatelnou cenu.

Na schůzce, kterou si se zástupkyní agentury domluvila, bylo prvním krokem vyplnění interní přihlášky. Agentura nabízela hodně škol v mnoha městech. A obrovskou škálu ubytovacích možností. Anička byla zvídavá, a tak se ptala na detaily o tom, jak to na té či oné škole vypadá, jací jsou učitelé, jak vypadá okolí a jaké jsou možnosti mimoškolních aktivit. Hraje golf a nerada by vyšla z kondice.

Ptát se a trvat na odpovědích je nezbytné, jde o váš život a budoucnost

Pracovnice agentury jí nedokázala dát odpovědi přímo, odkázala Aničku na webové stránky školy a Wikipedii. Řekla jí, ať si najde informace o různých městech a použije Google, aby si vyhledala golfové hřiště. Anna se do toho tedy opřela a vybrala si z nabízených škol tři varianty. První škola byla větší, ale v menším městě. Druhá škola byla ve velkoměstě a měla zajímavé webové stránky se spoustou videí. Třetí škola byla dívčí internátní. Aničce ale naneštěstí v agentuře řekli, že je možné přihlášku podat pouze na jednu školu. A tak si Anička vybrala první školu, v menším městě, s ubytováním v hostitelské rodině.

Přesvědčte se, že ceny uvedené na webových stránkách, jsou reálné, a nebudou vám následně navýšeny

Pracovnice agentury si od Aničky vyžádala kopii pasu a dvou posledních vysvědčení. Předala jí osnovu, která ji měla být vodítkem k napsání motivačního dopisu. Mezitím Aniččiným rodičům stejná zástupkyně agentury předala finanční kalkulaci studia a pobytu, bohužel ale znatelně vyšší, než co bylo uvedeno na agenturním webu. Rodiče si ovšem řekli, že to nevadí, jde o budoucnost jejich dcery, navíc agentura má mainstreamové renomé. Tak s cenou souhlasili.

Chtějte vědět dopředu, co všechno vás čeká. Nenechte se nepříjemně překvapit

Po necelých třech týdnech přišel z agentury e-mail, ve kterém bylo Aničce oznámeno, že ji předběžně přijímají, je ovšem nutné udělat ještě test z angličtiny a pohovor. Oba dva testy Anička zvládla. Úroveň její angličtiny bohužel ale nebyla dostačující na jeden z předmětů, které si vybrala. Musela si tedy zvolit jiný. Z agentury jí následně poslali profil studenta, který poctivě vyplnila. Asi za měsíc jí agentura poprvé spojila s hostitelskou rodinou.

Trvejte na náležitém servisu. Mladý student sám a v cizí zemi potřebuje mít jistotu, že se má na koho obrátit, kdykoliv je potřeba

Anička odletěla studovat do Anglie. Po příletu na ni na letišti čekal taxikář. Snažil se s ní komunikovat, ale bohužel mu přes jeho přízvuk moc nerozuměla. Tak mu ukázala adresu a čekala, až ji doveze k hostitelské rodině. Setkání s rodinou proběhlo hezky, všichni byli přátelští. Pokoj se Aničce líbil, jen psací stůl byl v podstatě noční stolek, tedy prakticky nevhodný k učení.

Po dvou dnech se za Aničkou přišla podívat místní koordinátorka, Angličanka, která pracovala pro místní agenturu. Starala se o poměrně velké množství studentů, tak neměla na Aničku moc času. Strávila s ní a s rodinou asi 20 minut, a pak odjela.

Hostitelská rodina Aničce ukázala na mapě, kam si má dojít zařídit průkazku na místní hromadnou dopravu. Ukázali jí také, z jaké zastávky má jet do školy, i kde pak vystoupit.

Zdánlivě zanedbatelné detaily se můžou následně ukázat jako velké komplikace. Je dobré mít se s kým poradit

Školní rok probíhal vcelku hladce. Když ale Anička cokoliv potřebovala vyřešit, musela volat pracovnici agentury do České republiky, protože s anglickou koordinátorkou se nedomluvila, ještě nebyla schopná přesně vysvětlit svůj problém v angličtině. Z agentury poté volali koordinátorce v Anglii, která se po dvou dnech k problému vyjádřila české agentuře, a ta zase informace předala Aničce.

Aniččini rodiče si mezitím uvědomili, že za ni musejí platit sociální a zdravotní pojištění. Anička v Česku už nebyla vedená jako studentka, a stát za ni tak pojištění neplatil. Rodiče volali do agentury, aby se zeptali, co mají dělat. Zástupkyně agentury jim postup sice vysvětlila, ale veškeré dokumenty si museli sehnat sami.

Po prvním školním roce Anička nechtěla cestovat se všemi svými věcmi zpátky domů, v hostitelské rodině si je ale přes léto nechat nemohla. Volala tedy do české agentury, kde jí řekli ať se podívá na internet, jaké má možnosti.

Anička si našla úschovnu věcí pro studenty. Vše bylo v pořádku až do doby, kdy si chtěla věci z úschovny vyzvednout a úschovnu přestat používat. I když si četla podmínky úschovy, rozuměla jim jen tak z poloviny a nevěděla, že musí dát úschovně vědět měsíc předem o ukončení požadované úschovní doby. Musela tedy zbytečně zaplatit další měsíc navíc.

—-

I takhle zamotané můžou být příběhy studentů. A nemusejí být. Zajímá vás, jak by to všechno proběhlo, kdyby se Anička obrátila na nás? Přečtěte si, jak probíhá spolupráce s British Studies

 

Student: Petr, 16 let při nástupu na školu – jde z prváku na střední

British Studies Agency

 

Příběh ze života: Jak probíhá krok za krokem celý proces od přihlášení až po studium s British Studies?

 

Šestnáctiletý Petr měl pocit, že mu vybraná škola v Česku nestačí, chtěl zažít něco jiného a naučit se pořádně anglicky. Proč tedy čekat až na vysokou školu? Domluvil se s rodiči, že bude studovat střední školu ve Velké Británii. Na internetu narazil na naše webové stránky. Zaujaly ho naše praktické zkušenosti, které jsme sami během studia na anglické střední škole získali. A líbilo se mu, že se specializujeme výlučně na studium v Británii. Kontaktoval nás. Poslali jsme mu k vyplnění interní přihlášku ještě před první schůzkou.

 

Všechny střední školy, které máme v nabídce, pravidelně osobně navštěvujeme. Víme, jak to na nich chodí. Odpovíme vám rádi na jakékoli otázky

 

Na schůzce, kterou si s naším konzultantem domluvil, jsme mu navrhli možné směry, kterými by bylo možné se vydat. Konzultant měl díky předem vyplněné interní přihlášce dostatek informací, aby mohla být schůzka co nejkonkrétnější. Nabídl Petrovi pouze několik škol a měst, se všemi máme osobní kontakty a zkušenosti. Stejné to je i s možnostmi ubytování. Konzultant s Petrem sdílel i své osobní zkušenosti.

 

Petr byl zvídavý, ptal se na detaily, chtěl vědět, jak to na vybraných školách vypadá, jací jsou učitelé, jak vypadá okolí a jaké má možnosti mimoškolních aktivit. Hraje totiž tenis a nerad by vyšel z kondice. Konzultant Petrovi ukázal fotky každé školy i města, které sám vyfotil při poslední výroční inspekční cestě. Promluvil s ní o reálné podobě školy i jejím vybavení.

 

Petrovi také slíbil, že pro něj v místě studia najde adekvátní tenisové hřiště, na kterém bude moct trénovat. Konzultant poté s Petrem ještě 20 minut mluvil anglicky, aby si ověřil, že má angličtinu na dostatečné úrovni, aby mohl studovat to, co si přál, a neměla problém porozumět. Dále s Petrem probrali jeho další koníčky, konzultant se ho zeptal i na to, jak ráda tráví volný čas, jaké předměty by chtěl studovat, jaké má ambice co se týče vysoké školy… a mluvili o mnoha dalších tématech tak, aby mohl konzultant vybrat Petrovi adekvátní školy i města se zázemím, které mu bude vyhovovat.

 

Přihlásit se můžete na více škol najednou, rozhodnout se můžete až poté, co budete přijati

 

Po necelém týdnu došel Petrovi e-mail se třemi variantami škol spolu s cenami, které se nelišily od cen uvedených na jejich stránkách, a dokonce byly téměř o třetinu nižší, než kolik stáli v některých jiných agenturách. Petrovi se ale líbily všechny tři školy, které mu konzultant vybral. Co dál? Probral vše s naším konzultantem, který ho ujistil, že není problém se přihlásit na více škol najednou, a vybrat si až posléze. Vyžádal si od Petra kopii pasu a posledních dvou vysvědčení. A na všem začal pracovat.

 

Po dalších třech týdnech přišel Petrovi z agentury další e-mail, a to ten, že ho školy předběžně přijímají, ale že musí udělat test z angličtiny a absolvovat pohovor. Oba dva testy Petr zvládl, a protože mu náš konzultant doporučil, na které se svojí angličtinou bez problémů stačil, neměl žádné problémy ani během pohovoru. Petr byl přijat na všechny tři školy, a mohl si tak vybírat, na kterou se vydá.

 

Náš koordinátor doprovází studenty od jejich prvního kroku na britské půdě, až k místu, kde bude po dobu studia žít. Vše vám ukážeme a pomůžeme zařídit. Osobně. Jsme dostupní kdykoliv je třeba. A na místě

 

Poté z agentury dostal Petr k vyplnění profil studenta. Za dva měsíce jsme ho spojili s hostitelskou rodinou. Skvělé bylo, že jsme pro něj dokázali najít rodinu, která hrála tenis. A protože se s nimi, stejně jako se všemi dalšími rodinami, zná náš konzultant osobně, podařilo se mu domluvit, aby Petra přidali ke svému rodinnému členství v místním tenisovém klubu. A to mu ušetřilo dost peněz.

 

Po příletu do Anglie čekal na Petra na letišti stejný konzultant, který ho celým procesem provázel. Spolu odjeli taxíkem za hostitelskou rodinou. Po cestě náš konzultant ukázal Petrovi zajímavá místa, kolem kterých projížděli. Setkání s rodinou proběhlo ve velmi přátelské atmosféře. Pokoj odpovídal Petrovým studijním požadavkům, včetně velkého psacího stolu, což je něco, co po rodinách vždy vyžadujeme, aby měli studenti vhodné podmínky k plnění svých školních povinností.

 

Konzultant pak s Petrem projel celou cestu do školy místní hromadnou dopravou, aby mu pomohl se lépe zorientovat, pomohl mu vyřídit si průkazku na dopravu, poradil mu nejlepšího mobilního operátora a prošli spolu město, aby Petr věděl, kde co najde. A dostal mnohá cenná doporučení, která ani na webu jen tak nenajde.

 

Nečekáme, až se zeptáte na to, co nevíte. Sami vás informujeme o všech možných záludnostech, které je potřeba vyřešit

 

Po týdnu náš konzultant volal Petrovým rodičům a ptal se, jestli mají vyřešené sociální a zdravotní pojištění, jelikož už Petr není v Česku veden jako student, a stát za něj tak pojištění neplatí. Rodiče řekli, že ne. A tak jim náš konzultant celý proces opětovného získání studentského statusu vysvětlil. A také v britské škole zařídil, aby Petrovým rodičům poslali veškeré potřebné dokumenty.

 

Petrův školní rok probíhal vcelku dobře. I přesto Petr potřeboval občas radu nebo pomoc. Kdykoliv bylo třeba, spojil se s naším konzultantem nebo koordinátorem v místě. Vše mu neprodleně pomohli zařídit.

 

Po prvním školním roce chtěl Petr odjet na léto domů, nechtěl ale cestovat se všemi věcmi, které nemohl přes léto nechat v domě hostitelské rodiny. Volal tedy konzultantovi, který pro něj našel nejbližší studentskou úschovnu věcí a vysvětlil mu podmínky pronájmu. Petr tak věděl, že pro zrušení úschovy je potřeba informovat úředníka telefonicky 30 dní před zrušením úschovy. Měsíc před příjezdem zpět do Anglie tak Petr volal do úschovny a oznámil, že za měsíc si věci vyzvedne, protože mu to konzultant poradil, aby nemusela zbytečně platit měsíc navíc, po který by mu běžela lhůta. Jeho návrat do Anglie a studium druhého ročníku tak začalo bez zbytečných výdajů navíc.

——–

Díky kontaktům, které máme na britských školách, a znalosti systému, dokážeme objevit často i cesty, které se zdají nemožné nebo málo pravděpodobné. Podařilo se nám tak zajistit studium na střední škole i pro studenta, kterému v době nástupu na britskou střední školu nebylo ještě 16 let. Zajímá vás jak? Chcete také studovat? Napište nám.

Chci Také studovat na střední škole ve Velké Británii
Domluvme si nezávaznou schůzku, Rádi se Vám ozveme!

Jsme tu pro to, abychom Vám pobyt v Británii co nejvíce usnadnili. Proto bude stačit když nám necháte své číslo, datum a čas kdy chcete abychom vám zavolali a my se postaráme o zbytek!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.